دیوار سبز

دیوار سبز

دیوار سبز:

با رشد و پیشرفت شهرنشینی و مشکلات به وجود آمده از این سبک زندگی و با کوچک شدن خانه‌ها و پررنگ شدن مشکلات کاری و از دست دادن زمان مفید در طول روز برای انسان به صورت خواسته یا ناخواسته، گرایش به سمت فضای سبز و گل و گیاه جز غیر قابل انکار خانه‌های امروزی گردیده است. زیرا انسان به ذات، به خاک و طبیعت گرایش دارد که در گذشته این خلا با استفاده از فضای حیاط به خصوص حیاط مرکزی پر می‌شده است.

امروزه با تغییر سبک معماری و منسوخ شدن خانه‌های حیاط دار و ویلایی، مجبور به ایجاد سبزینگی در داخل خانه‌ها هستیم که دیوار سبز به عنوان یک فضای سبز عمودی می‌تواند جایگزین مناسبی برای این امر باشد.

زیرا با اشغال کمترین فضا در داخل و خارج از خانه، کنار استخر، تالارهای عروسی، محوطه‌ها، مکان‌های تجاری و … هم به ایجاد فضای سبزی زیبا و دلنشین و چشم نوار و هم با اشغال حداقلی فضا و رسیدگی کمتر و طول عمر بالای گیاهان به بهترین گزینه دست می‌یابیم.

دیوار سبز

تاریخچه دیوار سبز:

هر نوع سطوحی که با هر نوع پوشش گیاهی سبزینه گردد دیوار سبز نامیده می شود. در زمان امپراطوری رم و یونان دیوارهای سبزی در باغ های بزرگ پدیدار گشتند.

در آب و هوای گرم تابستان از دیوار سبز به عنوان پوششی برای سایه اندازی بر روی دیواره ساختمان ها ایجاد می کردند تا از ورورد هوای گرم به درون خانه جلوگیری شود.

در اوایل قرن هفدهم و اواخر قرن هجدهم در اروپای مرکزی و انگلیس بیشتر از گیاهان بالا رونده برای نمای ساختمان های خود استفاده می کردند.

و در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم جنبش شهر گاردن و جنبش آلمانی جوگاندستیل برای افزایش سرانه فضای سبز برنامه ریزی شد و دولت ها عموم مردم را برای داشتن فضای سبز خصوصی مانند روف گاردن، تراس گاردن و دیوار سبز تشویق کردند.

 

مزایای سیستم های سبز:

ایجاد سیستم های سبز( دیوار سبز) بر روی بام، تراس و یا دیوارها مزایای متعددی را به همراه دارند که در موارد ذیل به بررسی جداگانه آن ها می پردازیم:

  • ایجاد نمای زیبا برای ساختمان
  • جلوگیری از ورود گرما به ساختمان و کاهش جزیره حرارتی
  • افزایش سلامت روح و جسم
  • ایفای نقش عایق حرارتی و صوتی برای ساختمان
  • جذب دی اکسید کربن هوا و افزایش اکسیژن
  • افزایش سرانه سبزینگی و بهبود کیفیت شهری
  • حفاظت از ساختمان

دیوار سبز به نسبت بام و تراس های سبز دارای مزایای بیشتری می باشد زیرا دیوار سبز در نمای ساختمان ها و ورودی ها دیده می شود.

دیوار سبز قابلیت جذب تابش و تشعشعات خورشیدی را دارد که همین امر سبب می شود هوای محیط را تلطیف کند.

انواع دیوار سبز

انواع دیوار سبز:

طراحی و اجرای دیوار سبز به دو گروه اصلی دیوار سبز داخلی و خارجی تقسیم بندی می گردد.

باید در نظر داشته باشید شرایط بستر کاشت و گیاهانی که باید کاشته شود با توجه به فضای شما که خارجی یا بیرونی است متغیر می باشد.

برخی از انواع دیوار سبز ها برای فضاهای داخلی مناسب تر می باشند مانند دیوار سبز هیدروپونیک زیرا بستر کاشت گیاهان در دیوار سبز بر پایه آب می باشد و بسیار مورد آسب تر از گیاهانی است که بستر کاشت آن ها خاک است.

انواع دیوار سبز پالیزبام برای فضاهای خارجی:

دیوار سبز با فلاورباکس های دیواری: در این نوع دیوار سبز پالیزبام بر روی دیوار ها فلاورباکس هایی از جنس ورق گالوانیزه که رنگ پودری کوره ای دارد و داخل آن ها فیلتر زهکش قرار می گیرد نصب می گردد، بستر کاشت در این فلاورباکس ها خاک می باشد و با توجه به نیاز کارفرما سیستم آبیاری مشخص و راه اندازی می گردد.

نوع دیگری از فلاورباکس ها می باشند که ابعاد بزرگتری دارند و با چوب پلاست کاور شده اند که می تواند نمای ترکیبی زیبایی برای دیوار ایجاد نماید.

دیوار سبز فلاورباکسی

دیوار سبز کابلی:

در دیوار سبز کابلی با توجه به مقیاس محیطی که دیوار سبز اجرا می شود اندازه و تعداد فلاورباکس ها مشخص می شود و سپس بر روی دیوار مورد نظر مسیر رشد گیاه را با سیم مفتول مشخص می کنیم. در این نوع دیوار سبز هم فلاورباکس های گالوانیزه با کاور چوب پلاست استفاده می گردد. توجه داشته باشید برای استفاده از این نوع دیوار سبز حتما باید از گیاهان بالا رونده استفاده گردد و اصولا در این نوع دیوار سبز باید صبور باشید زیرا ممکن است تا 6 ماه پر شدن دیوار از گیاه طول بکشد.

کابل هایی که برای دیوارسبز کابلی استفاده می شود، سیم های فولادی با روکش پلاستیکی هستند که می توانند به صورت عمودی و یا مورب- مشبک اجرا می شوند.

دیوار سبز کابلی

ماس وال:

دیوارسبز خزه ای نمونه ای دیگر از دیوار سبز می باشد که برای دیوارهای داخلی مناسب می باشد. این دیوار سبز نیازی به بستر خاصی ندارد و بدون نگهداری و اسیب دیوارتان را همیشه سبز نگه می دارد.

دیوار سبز ماسوال

دیوار کوب:

این نوع هم یکی از دیوار سبز هایی است کهبرای فضاهای خارجی استفاده می گردد.

در مجوع عمر گیاه شما با توجه به بستر کاشت گیاه مشخص می گردد و هر چه قدر بستر کاشت شما عایق حرارتی مطمئن تری داشته باشد گیاه شما هم سالم تر خواهد بود.

طراحی دیوارسبز:

دیوارسبز را می توان با چندین طرح مختلف به کارفرما ارائه داد.می توان دیوار سبز را ترکیبی با متریال های دیگری مثل چوب پلاست و ترموود و … طراحی نمود. مورد دیگری که در طراحی دیوار سبز اهمیت دارد طراحی کاشت آن می باشد.

گیاهان مورد استفاده برای دیوار سبز:

از ویژگی های بارزی که باید گیاهان دیوار سبز داشته باشند، همیشه سبز و مقاوم بودن آن ها در برابر شرایط آب و هوایی مختلف می باشد. ویژگی دیگری که باید برای انتخاب گیاهان در نظر گرفت، عمق کاشت کم آن ها می باشد. با توجه به ارتفاع کم فلاورباکس ها گیاهانی با عمق کاشت کم می تواند عمر آن ها را در فلاورباکس تضمین می نماید.

نگهداری دیوار سبز:

نگهداری دیوار سبز کار سخت و مشکلی نیست. اگر شما عاشق گل و گیاه هستید از نگهداری آن لذت می‌برید و توصیحه ما به شما این است که خودتان ان کار را بر عهده بگیرید. ولی در صورت زیاد بودن حجم کار و نداشتن وقت و حوصله کافی جهت رسیدگی به گیاهان، این کار را به شرکت‌های ارائه دهنده خدمات فضالی سبز بسپارید.

آبیاری دیوار سبز:

در صورتی که به گل و گیاه علاقه دارید انجام این کار نیز می‌تواند برای خودتان لذت بخش باشد ولی در غیر این صورت استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای با تکنولوژی جدید و پیشرفته خود می‌تواند بهترین جایگزین برای شما باشد.

مزیت‌های دیوار سبز در محل کار و زندگی:

با توجه به کوچک شدن خانه‌ها، خسته کننده و بی روح بودن محیط‌های کاری، درگیری‌های ذهنی متعدد و فشار کاری، ناچار به وارد کردن سبزینگی به فضاهای کاری و زندگی خود هستیم چرا که وجود عوامل خطرناک خارجی مانند بیماری‌هایی چون ویروس کرونا مانع از حضور در فضای سبز و طبیعت گردیده است.

دیوار سبز راهی برای ایجاد سرزندگی و نشاط در کارکنان:

با توجه به سپری کردن ساعات زیادی در محیط کار به دور از خانواده و با فشارها و تنش‌های کاری زیاد و ایجاد افسردگی و خستگی جسمی و روحی، حضور سبزینگی و گل و گیاه در فضا می‌تواند روح مارا نوازش و خستگی‌ها و کلافگی‌ها را از بین ببرد.

ایجاد فضایی سرزنده و شاداب جهت صرف غذا و نوشیدن یک فنجان چای چنان ارزش و قیمت معنوی ای دارد که با هیچ چیز قابل قیاس نیست.

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.