روف گاردن در تهران

روف گاردن در تهران

روف گاردن در تهران:

روف گاردن یا بام سبز به فضای سبزی که بر روی بام ساختمان ساخته می‌شود اطلاق می‌گردد.

هدف اصلی از ایجاد روف گاردن تلفیق فضای سبز با زندگی مدرن وشهری امروزه است.

روف گاردن انواع مختلفی دارد که با چیدن چند گلدان بر روی سطح بام یا طراحی و ایجاد فضای سبز وسیعی بر روی بام می‌توان به ایجاد آن پرداخت.

انتخاب هر یک از انواع روف گاردن به عوامل متعددی چون نوع ساختمان، سلیقه کارفرما، بودجه و شرایط اقلیمی و کاربری بنا بستگی دارد.

تهران به عنوان شهری که به علت موقعیت جغرافیایی خود و با افزایش ساخت و سازهای روز افزون و تخریب فضاهای سبز و درختان، دچار بحران کاهش سبزینگی و افزایش آلودگی‌های زیست محیطی گشته است، اهمیت اجرای روف گاردن در آن باید مورد توجه قرار گیرد.

روف گاردن تهران

امروزه در اغلب شهرهای ایران از جمله تهران، اصفهان، شیراز، مشهد ، کرج و … اجرای روف گاردن به سبک‌های مختلفی در حال انجام است، اما در تهران به نسبت سایر شهرها رواج بیشتری دارد.

ایجاد روف گاردن در شهر تهران به عنوان یک فضای سبز عمودی جهت جبران کاهش سرانه فضای سبز شهری، با وجود قیمت بالای زمین، هزینه اندک اجرای روف گاردن و ایجاد ارزش افزوده برای ملک حائز اهمیت می‌باشد که علاوه بر این با ایجاد فضای سبز شخصی در نزدیک‌ترین فاصله به افراد باعث ارتقا حس شادابی و نشاط روحی و روانی می‌گردد.

در ابتدا تنها مناطق شمالی شهر مانند منطقه 1، 2 و سه و محلاتی چون ولنجک، قیطریه، نیاوران، زعفرانیه و … به دنبال ایجاد روف گاردن در ساختمان‌های خود بودند ولی امروزه در طراحی ساختمان‌های جدید، سازندگاه به ایجاد فضای سبز بر روی پشت بام‌ها توجه ویژه ای دارند. به شکلی که در مناطق غرب تهران مانند سعادت آباد، شهرک غرب و حتی منطقه 22 و سایر محلات نیز در حال گسترش است.

انواع روش اجرایی روف گاردن:

  • روش سیستم بام متمرکز

این سیستم به نام مقطع عمیق نیز شناخته می‌شود. این نوع از بام سبز شامل انواع مختلفی از گیاهان بوده و شبیهیک پارک طراحی می‌شود.

بام‌های سنتی سبز که نیازمند عمق متعارفی از خاک برای رشد گیاهان حجیم و چمن معمولی می‌باشند، به عنوان بام‌های سبز متمرکز مطرح هستند.

در این سیستم معمولاً نیازهای سازه ای جدید الزامی‌است و برای بام‌هایی که دسترسی عمومی‌دارند بکار برده می‌شوند.

  • روش بام سبز گسترده:

این سیستم به نام مقطع کم ارتفاع یا اجرا با ضخامت کم نیز شناخته می‌شود. این نوع بام فقط شامل یکیا دو نوع گیاه و محیط کاشت کم عمق می‌باشد. معمولاً این سیستم برای زمانی‌که حداقل بار وزن مدنظر باشد به کار گرفته می‌شود.

  • روش بام سبز ترکیبی:

این نوع بام ترکیبی از دو سیستم گسترده و متمرکز است و دارای فواید دو بام ذکر شده‌است، اما دارای ظرفیت بار بیشتری است. در عین حال سبز شدن در داخل پانل‌های گسترده سبک وزنی صورت می‌گیرد.

درنظر گرفتن آلاچیق برای روف گاردن‌ها ایده مناسب و جذابی برای افراد خانواده بشمار می‌آید. آلاچیق‌­ها هم از مواردی هستند که در طراحی روف گاردن مورد استقبال اند.

  • روش بام سبز پرتابل مدولار:

روش پرتابل مدولار روش استاندارد جهانی است که کمترین آسیب به سطح پشت بام و ایزولاسیون شما وارد می شود و بدون کوچک ترین اتصال به سطح بام می‌باشد. از طرفی بخاطر پیش ساخته بودن آن سرعت اجرای بسیار بالاتری نسبت به دیگر روش‌ها دارد.

به طور کلی اجرای روف گاردن به روش پرتابل و مدولار روشی است که بدون نیاز به زیرساخت، قابل پیاده شدن روی هر بام و بالکن و هر نوعی از بام­های سبز می‌باشد.

در این سیستم می‌توان از پوشش گیاهی با تنوع بالا استفاده کرد و گیاه در محیط‌های از پیش ساخته شده کاشته می‌شود و پوشش گیاهی در بسترهای آماده بدون اتصال و ارتباط با بام کاشته می‌شوند و محیط ناپیوسته‌ای را تشکیل می‌دهند.

در روف گاردن به روش پرتابل مدولار می‌توان از انواع آلاچیق‌ها، آبنماها و مبلمان شهری قابل جابه جایی با خاصیت تغییر چیدمان مطابق نظر و سلیقه افراد استفاده کرد.در واقع در روف گاردن پرتابل مدولار، می‌توانیک محوطه سازی کامل و یک محیط سبز شخصی و دلخواه در کوتاه‌ترین زمان ایجاد نمود.

شرکت پالیزبام با سابقه تخصصی7 ساله در حوزه طراحی، تامین متریال، ساخت اقلام پرتابل و اجرای روف گاردن، تراس سبز و بام سبز به روش پرتابل به پشتوانه مهندسین خلاق و با تجربه و تیم اجرایی متخصص خود تاکنون، در راستای مسئولیت اجتماعی خود در حوزه محیط زیست ایفاینقش نموده و به طراحی و اجرای فضای سبز عمودی در تهران و کل کشور به روش پرتابل مدولار پرداخته است.

روف گاردن پرتابل مدولار قابلیت اجرا بر روی کلیه بام‌ها را دارد.

از آنجا که کلیه تأسیسات و تجهیزات بام سبز در پالیزبام به صورت پرتابل بوده و هیچ گونه اتصالی به سطح بام ندارند، بنابراین وزن ناشی از آن‌ها، بار زنده محسوب می‌گردد.

پالیزبام معتقد است کلیه پشت بام ها، واجد شرایط تبدیل شدن به روف گاردن هستند. طبق مبحث ششم مقررات ملی ساختمان، حداقل بار زنده برای بام‌های بدون شیب و با شیب کم برابر با 150 کیلوگرم بر مترمربع است.

کلیه اقلام به صورت پیش ساخته در داخل کارخانه پالیزبام ساخته و مرحله نصب و اجرای بام سبز توسط تیم اجرایی پالیزبام در کوتاه ترین زمان ممکن در محل پروژه انجام می گیرد. با توجه به پرتابل بودن اقلام، امکان نصب و اجرای بام سبز به روش پالیزبام در اقصی نقاط کشور امکان پذیر است.

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.