روف گاردن چیست ؟

روف گاردن چیست ؟

روف گاردن که در واقع نوعی باغ بام و فضای سبزی است که  بر روی بام ساختمان ها احداث می گردد.

در واقع ایجاد هر نوع فضای سبزی بر روی بام را می توان روف گاردن محسوب نمود که البته در روف گاردن  های حرفه ای یکسری از نکات از جمله طراحی، انتخاب متریال مناسب، بستر کاشت استاندارد ، انتخاب گل و گیاه مناسب، در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی، پیش بینی کاربری و … بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

انواع روف گاردن :

روف گاردن بر اساس نوع طراحی و روش اجرا آن به انواع مختلفی تقسیم می گردد که به طور جداگانه به بررسی آن ها می پردازیم:

  • سسیستم روف گاردن متمرکز
  • سیستم روف گاردن گسترده
  • سیستم روف گاردن ترکیبی
  • سیستم روف گاردن مدولار

سیستم روف گاردن متمرکز: این نوع از روف گاردن که با نام باغ بام هم تعریف می گردد، به علت کاشت حجیم فضای سبز به یک پارک کوچک تبدیل شده است، در این سیستم نسبت سازه به فضای سبز کمتر می باشد.

سیستم روف گاردن گسترده: در این سیستم بیشتر از گیاهانی با ارتفاع کوتاه تر استفاده می گردد و بدلیلکاشت گیاهان با نیاز به عمق کاشت کم ، در این سیستم حداقل تنوع گیاه را داریم و معمولا از یک یا دو نوع گیاه استفاده می گردد.

سیستم روف گاردن ترکیبی: در این سیستم از ترکیب متمرکز و گسترده در کاشت استفاده می گردد و نسبتا دارای تنوع گیاهی بالایی می باشد، وزن وارد شده بر ساختمان نسبت به دو سیستم دیگر بیشتر می باشد.

روف گاردن مودولارپرتابل: در این روش که می توان آن را روشی مستقل و یا در موارد زیرمجموعه ای از سایر روش ها دانست کلیه اقلام و سازه ها به صورت پرتابل و با قابلیت چیدمان ساخته می شوند و پس از در کنار هم قرار گرفتن اجزا شاهد یک روف گاردن  یکدست خواهیم بود که از جمله مهمترین مزیت های این روش می توان به سرعت اجرا، قابلیت جابجایی و باز طراحی، بارسبک و زنده اشاره نمود.

روف گاردن چیست

سایر دسته بندی های روف گاردن :

روف گاردن  ها را می توان بر مبنا و معیارهای دیگری نیز دسته بندی نمود به عنوان مثال روف گاردن  بر اساس کاربری شامل روف گاردن  های اداری، رستوران بام، روف گاردن  خانگی، فضای بازی و مهد ، تالار عقد و… دسته بندی می شوند.

و یا روف گاردن  بر اساس قیمت را می توان به دسته های روف گاردن  اقتصادی، لاکچری، نرمال تقسیم بندی نمود.

طراحی روف گاردن  در پالیزوود:

در پالیزوود ابتدا قبل از طراحی، مشاوره رایگان برای هرچه بهتر شدن طرح انجام می گردد و طرح طبق خواسته های کارفرما و شرایط اقلیمی منطقه ابتدا به صورت دو بعدی و سپس سه بعدی ارائه می گردد که در این میان نیز در چند مرحله نظرات کارفرما اخذ و در طرح نهایی اعمال می گردد.

طراحی روف گاردن

نکات اجرایی روف گاردن:

اجرای روف گاردن به روش های مختلفی قابل انجام می باشد اما بهتر است برای انتخاب بهترین روش اجرایی به یکسری نکات که در موارد ذیل به بررسی آن ها می پردازیم توجه کنید:

میزان بار وارده بر ساختمان: اجرای روف گاردن باید به صورتی باشد که حداقل میزان بار وارد شده را به ساختمان داشته باشد و از تحمیل بار اضافهبه سقفساختمان تا حد ممکن جلوگیری شود و البته توصیه می شود بار وارده علاوه بر سبکی به صورت بار زنده نیز باشد.

بهترین روش اجرای روف گاردن و تراس گاردن روش پرتابل مدولار می باشد زیرا در کوتاه ترین زمان ممکن اجرا صورت می گیرد و همینطور بار وارد شده به ساختمان را به حداقل می رساند و همین مقدار بار نیز به صورت بار زنده می باشد.

مزایای روف گاردن:

در سال های اخیر ایجاد فضای سبزی بر روی بام تنها می توانست مزایایی برای ساختمان و ساکنین ساختمان داشته باشد اما با توجه به گسترش روف گاردن ها مزایای احداث آن چندین برابر شده است که به بررسی آن ها می پردازیم:

افزایش ارزش ملک

عملکرد آن به عنوان یک عایق مکمل صوت و دما بر روی بام

کاهش دمای ساختمان و محیط پیرامونی در فصول گرم سال

افزایش سرانه فضای سبز شهری

صرفه جویی اقتصادی

کاهش دی اکسید کربن

افزایش اکسیژن و بهبود کیفیت هوا

روف گاردن ساده و ارزان

هزینه اجرای روف گاردن :

یکی از پرسش های پر تکرار کارفرماها هزینه اجرایی روف گاردن می باشد، هزینه اجرایی یک روف گاردن بر اساس طراح و میزان سازه هایی می باشد که در طرح به کار برده شده است، هرچه قدر طرح سبک تر باشد و از آیتم های کمتری استفاده شده باشد هزینه اجرایی و قیمت روف گاردن  هم کاهش پیدا می کند.

کفسازی روف گاردن:

اینکه در اجرا چه نوع کفپوشی مناسب تر است یکی از موارد مهم اجرایی به شمار می رود زیرا مقاوت کفپوش یکی از فاکتورهای مهم در اجرای کف سازی می باشد.

چمن، ترمووود، واش بتن، بلوک پلیمری و چوب پلاست از متریال هایی هستند که در اجرای کف روف گاردن مورد استفاده قرار می گیرد، هرکدام از این نوع متریال به تنهایی مزایا و معایبی دارند.

شما می توانید به صورت ترکیبی هم از متریال های بالا استفاده کنید اما اگر بخواهید از بین متریال ها یک نوع کفپوش را انتخاب کنید چوب پلاست می تواند گزینه بهتری باشد زیرا چوب پلاست در برابر شرایط مختلف آب و هوایی و ضربه مقاوم می باشد و همچنین چوب پلاست جزء متریال های دوست دار محیط زیست محسوب می گردد.

بهتر است برای کاهش اثررنگ پریدگی چوب پلاست در طولانی مدت می باشد از رنگ های تیره تر در دکینگ کف استفاده گردد.

گیاهان روف گاردن

گیاهان مورد استفاده در روف گاردن:

برای انتخاب گیاهان باید فاکتورهای زیر بررسی گردد:

مقاومت: فضاهایی مانند روف گاردن، تراس گاردن و محوطه به دلیل تابش مستقیم خورشید و بارندگی و تنش های بالای دمایینیازمند کاشت گیاهان مقاوم به شرایط آب و هوایی می باشد؛ در کاشت گیاهان به این نکته دقت داشته باشید بهتر است از گیاهان همیشه سبز استفاده کنید.

بستر کاشت: یکی دیگر از نکاتی که باید مد نظر قرار بگیرد بستر کاشت گیاهان است زیرا اگر عمق بستر کاشت با عمق رشد گیاه همخوانی نداشته باشد عمر گیاه را کوتاه می کند.

آبیاری گیاهان:

آبیاری گیاهان روف گاردن به روش های مختلفی انجام می گیرد و با توجه به هزینه و نوع گیاهان روش آبیاری انتخاب می گردد که به بررسی جداگانه هرکدام می پردازیم:

آبیاری به روش سنتی: در این نوع آبیاری که معمولا برای فضاهای کوچکتر استفاده می گردد و آبیاری آن به صورت دستی انجام می گیرد.

آبیاری اتوماتیک: در این نوع از آبیاری با توجه به نوع گیاه و ابعاد گیاه نازل گذاری انجام می گیرد و با نصب شیر تنظیم شونده در ابتدای مسیر و برنامه ریزی آن آبیاری صورت می گیرد.

آینده روف گاردن:

امروزه با توجه به افزایش گرمایش جهانی خصوصا در شهرهای پرجمعیت، ایجاد جزیره های گرمایی، افزایش آلودگی و کاهش کیفیت هوا و کاهش فضای سبز عمومی نسبت به جمعیت، ایجاد فضاهای سبز خصوصی مانند روف گاردن  ، تراس سبز و دیوار سبز بر روی فضاهای بلا استفاده مانند بام و دیوارها می تواند تاثیر مثبتی بر وضعیت محیط زیست و بهبود کیفیت آن بگذارد.

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.