طراحی بالکن

امروزه اهمیت بالکن و تراس ها در استفاده روزمره بیشتر شده است و کمتر افرادی هستند که از بالکن به عنوان انباری استفاده کنند. در این مقاله به الزامات طراحی بالکن می پردازیم.

الزامات طراحی بالکن

قبل از طراحی باید مواردی را در نظر بگیریم. در اولین مرحله اگر تراس نمایی نامناسب داشته باشد را با استفاده از متریال های مختلف کاور می کنیم. در اکثر موارد کارفرما نمای چوب را ترجیح می دهد. اما اگر بخواهیم از خود چوب برای پوشش نما استفاده کنیم معایب زیادی را در مدت زمان نشان می دهد. یکی از مشکلاتی که ایجاد می کند پوسیده شدن چوب و یا جمع شدن حشرات می باشد. استفاده از ترموود نیز مشکلات خود را به همراه دارد.

متریالی که می تواند عمر طولانی برای تراس داشته باشد و بدون نگهداری و آسیبی به همان شکل اول خود باقی بماند، چوب پلاست می باشد.

چوب پلاست حتی برای کاور نرده های موجود تراس و یا ایجاد نرده اولیه بهترین گزینه محسوب می شوند. نرده ها با پروفیل آهن اجرا می شود و از نظر امنیت و استحکام  تضمین می شوند. چوب پلاست به راحتی می تواند به شکل های متفاوتی برش بخورند. به عنوان مثال  نرد ها می توانند به صورت عمودی سرگرد یا نیزه ای و یا افقی با فاصله هایی متفاوت طراحی شوند.

در برخی موارد نمای دیواره ها، جانپناه ها، سقف و … مناسب است ولی برخی کارفرماها می خواهند نمای از طبیعت را در تراس خود احساس کنند. در این صورت می توان با چوب پلاست طراحی هایی را برای کاور در نظر گرفت که نمای موجود نیز دیده شود. به عنوان مثال می توان چوب پلاست با عرض های کوچکتر را برای مشبک کردن جداره تراس استفاده نمود.

مورد قابل بحث دیگر بودجه کارفرما می باشد که در این صورت استفاده از چوب پلاست و آهن کمتر می شود. می توان با استفاده از ترکیب گیاهان با  چوب پلاست نما را تا حدی با هزینه کمتری کاور نمود.

اقلام مورد استفاده در بالکن

اقلامی که می توان برای بالکن طراحی نمود نیز با توجه به کاربری خاصی که مورد نظر کارفرما می باشد می توان با متریال چوب پلاست و اهن طراحی نمود.

نکته ی مهمی که باید برای طراحی اقلام در نظر داشت جاگیر نبودن اقلام بالخصوص در بالکن های کوچک می باشد. در این راستا طراحی هایی که برای بالکن های کوچک برای اقلام صورت می گیرد بیشتر به حالت تاشو می باشند.

به عنوان مثال طراحی نشیمن های تاشو در ابعاد مختلف و میزهای تاشو که می توانند هم بر روی نرده ها به صورت پرتابل نصب شوند و هم به دیوار پیچ شوند.

گیاهان بالکن:

معمولا در طراحی کاشت فضاهای بیرونی از گیاهان مقاوم به شرایط آب و هوایی مختلف استفاده می گردد.

در بالکن ها به دلیل ارتفاع کمی که دارند محصور کردن دید مزاحم یکی از فاکتورهای اصلی به حساب می آید که اصولا برای لبه نرده ها از گیاهان پر تراکم تر استفاده می گردد که پوشش خوبی ایجاد کنند.

اگر بالکن ساختمان از مقیاس کوچکی برخوردار باشد بهتر از گیاهان بلند قامت در همه نقطه های بالکن استفاده نگردد.

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.