همه چیز درباره چوب پلاست

همه چیز درباره چوب پلاست

ابعاد چوب پلاست

چوب پلاست به عنوان یکی از متریال های نوین صنعت ساختمان طی دهه گذشته در ایران نیز پیشرفت مناسبی هم از نظر کیفیت و تنوع ابعاد و قالب ها و هم از نظر پذیرش بازار به عنوان متریالی مناسب برای کاربری های مختلف داشته است.

چوب پلاست را می توان از جهات مختلفی مورد بررسی قرار داد که از آنجمله قیمت چوب پلاست، انواع قالب های چوب پلاست، کیفیت چوب پلاست، کاربردهای چوب پلاست … لکن در این مقاله ضمن اشاره ای گذرا به سایر موارد فوق الذکر، ابعاد چوب پلاست را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

چوب پلاست دارای کاربردهای مختلفی می باشد که از جمله آنها می توان به انواع کفپوش های بیرونی خصوصا در محوطه و روف گاردن، نمای ساختمان، نمای دور استخرهای فضای باز، نمای انواع اقلام محوطه و بام سبز مانند فلاورباکس، آبنما، میز و نیمکت، وسایل بازی، باربیکیو و… ، صفحات کابینت، درب های آپارتمانی و ایمنی و موارد اینچنینی اشاره نمود.

صنعت چوب پلاست در دنیا به عنوان متریالی جایگزین چوب و دوستدار محیط زیست پیشرفت فراوانی داشته است و در ایران نیز در حال پیشرفت و بهبود تکنولوژی می باشد و می توان برای آن کاربری های دیگری همچون ساخت قطعات صنعتی، قطعات متنوع ساختمانی و … را متصور بود.

کیفیت چوب پلاست:

کیفیت چوب پلاست بستگی به میزان مواد اولیه نو مورد استفاده در خمیر آن و همچنین فرمول صحیح و نسبت های استفاده از مواد در آن دارد. یکی از مواردی که باعث می شود برخی از برندهای چوب پلاست داخلی فاقد کیفیت لازم باشند استفاده از ضایعات و مواد درجه دوم بازیافت شده در تولید چوب پلاست می باشد که می تواند کیفیت آن را به شدت کاهش دهد.

پالیزوود با استراتژی تولید محصول با کیفیت و برندینگ ماندگار در بازار با تعهد به کیفیت محصولات خود، استفاده از هرگونه مواد اولیه فاقد کیفیت را منتفی نموده و صرفا متریال گرید 1 تولید و عرضه می نماید.

قیمت چوب پلاست:

قیمت چوب پلاست ارتباط مستقیمی با نرخ مواد اولیه آن خصوصا مواد پتروشیمی دارد با توجه به افزایش قیمت های پیاپی چند سال گذشته در ایران خصوصا قیمت های مواد اولیه شاهد افزایش قیمت چوب پلاست هستیم اما کماکان در مقایسه با چوب های فرآوری شده و ترموود توجیه اقتصادی دارد و ضمن دوام و ماندگاری بیشتر قیمت پایین تری نیز دارد.

در ایران با توجه به ارزانی نسبی مواد اولیه و نیروی کار نسبت به قیمت های جهانی قیمت تمام شده پایین تری نسبت به انواع خارجی آن دارد که همین موضوع و همچنین کیفیت مطلوب آن باعث شده انواع خارجی آن توان رقابت در بازار داخل را نداشته و واردات آن توجیه اقتصادی نداشته باشد.

ابعاد چوبپلاست:

موضوع اصلی این مقاله در خصوص ابعاد چوب پلاست پالیزوود می باشد. به طور کلی ابعاد چوب پلاست متناسب با کاربرد آن در چهار دسته1- کفپوش ها 2- تایل ها 3-دیوارپوش ها 4- سایر پروفیل ها دسته بندی و تولید می شود که در ذیل به انواع قالب ها و ابعاد چوب پلاست پالیزوود اشاره می کنیم.

کفپوش چوب پلاست:

کفپوش های چوب پلاست ( دک چوب پلاست) شامل پروفیل هایی با دوام بالا و مناسب نصب در کف بام سبز و تراس سبز و یا اماکن صنعتی می باشد که در پالیزوود در 6 قالب مختلف تولید می شود.(که البته تعداد قالب ها رو به افزایش بوده و واحد R&D در حال بررسی و طراحی و تولید قالب های جدید می باشد)

 1. دک 7 سانتی توپر : این کفپوش به صورت توپر، با عرض 7 سانتی متر و ضخامت 16 میلیمتر و طول 2 و 3 متر تولید و عرضه می شود که بدلیل عرض کم دارای مقاومت بالایی بوده و همچنین پس از اجرا زیبایی قابل توجهی دارد.
 • دک 13.5 شیاردار : این دک نسبت به دک های توپر زیبایی بیشتری دارد و همچنین بدلیل وزن کمتر قیمت به نسبت اقتصادی تری دارد و مناسب اجرای پروژه های بام سبز و تراس سبز می باشد.
دک شیار دار
 • دک 15 فوق سنگین: دک فوق سنگین با عرض 15 سانت و ضخامت 18 میلیمتر یکی از پرکاربردترین انواع کفپوش ها در فضای بیرونی می باشد که دارای مقاومت بالایی در مقابل تنش های دمایی می باشد.
 • دک 15 سنگین توخالی: این محصول به عنوان رایجترین و پرفروش ترین انواع قالب های چوب پلاست می باشد که به لحاظ وزن، قیمت، زیبایی برآیند بهتری نسبت به سایر انواع کفپوش دارد که در مواردی نیز به عنوان پوشش نمای دیوار و اقلام مورد استفاده قرار می گیرد.
 • که چوب پلاست ها بر روی آن نصب می شوند. این کفپوش ها به صورت فاق و زبانه بوده و به راحتی و بدون نیاز به شاسی کشی فلزی، نیروی ماهر و ابزارآلات نصب قابل نصب و جمع آوری میباشند.
 • تایل موزایکی بیشتر در تراس ها و محل هایی که ابعاد کم و متوسطی دارند یا محل هایی که به صورت موقتی می باشند مورد استفاده قرار می گیرد.تایل های چوب پلاست:تایل های تولیدی پالیزوود در سه قالب مختلف تولید می شود.
  • تایل چوب پلاست 7 سانتی: با عرض 7 ، ضخامت یک و طول 300 سانتی متر
  • تایل چوب پلاست 10 سانتی: با عرض10 ، ضخامت یک و طول 300 سانتی متر
  • تایل چوب پلاست 20 سانتی: با عرض 10 ، ضخامت یک و طول 300 سانتی متر

  هر سه مورد این قالب ها دارای مشخصات و کاربرد یکسانی بوده و اختلاف آنها در عرض می باشد که این تنوع امکان تصمیم گیری سازندگان و معماران را برای استفاده از آن در محل های مختلف و یا اقلام فراهم نموده است.

  تایل 7 پرکاربردترین انواع تایل است که در نمای دیوار، آلاچیق ، آتریوم و اقلامی مانند انواع فلاورباکس ها، آبنما، میزو نیمکت و … کاربرد دارد. موارد استفاده تایل های 10 و 20 سانتی نیز مشابه تایل 7 می باشد با این توضیح که تایل 20 در کاور سقف آلاچیق نیز مورد استفاده قرار می گیرد و قابلیت آب بندی آن بهتر است.

دیوارپوش چوب پلاست:

دیوارپوش فاق و زبانه پالیزوود با عرض 14، ضخامت 1.8 و طول 200 تا 300 سانتی متر برای نمای دیوارهای بیرونی بسیار زیبا ، مناسب و کاربردی می باشد و با توجه به نصب فاق و زبانه ای آن سرعت اجرای بالایی داشته و درز های بین کار نیز دیده نمی شود.

سایر پروفیل های چوب پلاست:

علاوه بر موارد فوق تعدادی پروفیل های دیگر نیز در پالیزوود تولید و عرضه می شود که عبارتند از:

 • لوور 15 سانتی : با ابعاد 5*15 سانتی متر و طول 3 متر
 • لوور 11 سانتی : با ابعاد 5*11 سانتی متر و طول 3 متر
 • قوطی 5 توخالی : با ابعاد 5*3 سانتی متر و طول 3 متر
 • نبشی: با ابعاد 4.5*4.5 و ضخامت 0.8 سانتی متر

پروفیل های لوور در ابعاد 15 و 11 معمولا به عنوان سقف پرگولا و یا نصب در زیر سقف سالن ها و راهروها مورد استفاده قرار می گیرند. که برای نصب در پرگولا پروفیل های 15 زیباتر و پرکاربردتر می باشند.

قوطی های 5 نیز به عنوان نرده، شبکه بندی مشبک، دیواره های آلاچیق و در مواردی برای نصب در زیر سقف مورد استفاده قرار می گیرند که به لحاظ ظاهری مشابه بوده اما قالب سنگین آن در مواردی که نیاز به مقاومت بیشتری وجود دارد کاربرد دارد.

نبشی چوبپلاست به عنوان یک پروفیل مکمل در زاویه های داخلی و بیرونی ، لبه پنجره ها دیوارها و پله ها مورد استفاده قرار می گیرد.

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.